Darbi dravā

Pavasara darbi sākas ar saimju apskatīšanu un izvērtēšanu. No trijām ieziemotajām saimēm ir palikušas divas. Maija brīvdienās biju paskatīties saimes, bet nevarēju izvērtēt, jo laiks bija ļoti auksts un vējains un tādā laikā rāmīšu celt no stropa ārā nevarēja, lai neapsaldētu perus. Bet te ir daži padomi kā apskatīt rāmīšus. (no LA interneta portāla)

Pieredzējušam biteniekam tas šķiet pats par sevi saprotams, turpretī iesācējs nemākulīgas apskates laikā bišu saimei var nodarīt lielu postu. Tāpēc vispirms jāiemācās izcelt rāmīti no stropa.
Vertikāli un virs stropa!

Bitenieks ar 50 gadu stāžu Vilis Safronovs no Smārdes min vairākus noteikumus. Galvenais – apskatot rāmīti, tas nekad nedrīkst atrasties plakaniski, bet jātur vertikāli pret zemi. Rāmi paceļ un pagriež vajadzīgajā virzienā, turot aiz augšējās līstītes. Jo pilnāks ar medu un periem, jo smagāks ir rāmis, tāpēc lielāka iespēja, ka, plakani pret stropu pavērsts, tas pats no sava svara salūzīs. Protams, rāmīti drīkst mazliet paliekt slīpi, piemēram, lai saskatītu, vai ir jaunie dējumi. Reizēm tukšo bišu kanniņu izpulētie dibeni mānīgi spīd un izskatās, ka tajās ir oliņas.
Pirmo apskata nevis pašu malējo, bet gan otro vai trešo rāmi. Vispirms rāmīti nesteidzīgi ar kaltiņa palīdzību atdala no stropa malām, pie kā bites to pielīmējušas ar propolisu. Pārējos rāmīšus sabīda uz malām mazliet ciešāk, lai apskatāmo ērtāk izņemt un atlikt. Izceļ, turot aiz pleciņiem (abiem brīvajiem galiem). Ņemot aiz vidus, var saspiest augšējās šūnas, un iztecējis medus vai sabojāti peri padarīs bites nervozas. Jo lielāka saime un vairāk bišu, jo saudzīgāk jācilā rāmīši, lai netraumētu un nenogalētu medus vācējas.
Otra būtiska lieta – apskatāmajam rāmītim visu laiku jāatrodas virs stropa. Tad nokritušās bites tiks atpakaļ ligzdā (sevišķi svarīgi tas ir jaunajām bitītēm, kuras neprot lidot, un bišu mātei). Turklāt zemē nobirušās pats bišu kopējs var samīdīt.
Lai rāmīti pilnībā apskatītu, bites no tā var notraust ar stropa slotiņu (būvniecības preču veikalā nopērkamās līdzinieces gan ir lētākas) vai ar lielu putna spalvu. Der arī lapu slotiņa, bitēm sevišķi tīkams ir upeņu zariņu aromāts. Pēc darbošanās stropā apskatās, vai slotiņā nav ieķērušās bites. No viegla rāmja tās var nokratīt ar strauju, vertikālu kustību virs tukšās vietas stropā.
Jāmācās sadzīvot

Rāmju satveršanai ir nopērkami dažādi rīki, taču tie vairāk noder medus ieguves laikā, pilnās kāres cilājot. Arī cimdi neglābs no bišu dzēlumiem. Tie aplīp ar medu un nav tik viegli nomazgājami kā rokas, turklāt darbošanās iznāk neveiklāka (īpaši iesācējiem dravas darbos), un bites tā var tikai vairāk sadusmot. Vilis Safronovs uzsver, ka biteniekam jāmācās strādāt uzmanīgi un harmoniski sadzīvot ar savām bitēm.
Bišu apskatei vispiemērotākā ir silta diena, kad nav vēja. Taču pavasarī šādu dienu nav daudz, maija sākumā vienmēr brāž asi vēji. Turklāt biteniekiem amatieriem, kas darbdienās aizņemti citā darbā, dravā nākas iet tad, kad var, proti, brīvdienās. Ja apskate jāveic sliktākā laikā, to dara pēc iespējas ātrāk, lielos darbus atliek uz citu dienu. Peri ir ļoti jutīgi, tiem visu laiku vajadzīgs pieaugušo bišu radītais, maigi apņemošais siltums. Pavasarī, peru attīstības laikā, sevišķi rūpīgi un silti jāsedz neliela saime, lai tai jātērē mazāk enerģijas ligzdas sildīšanai. Turklāt jāņem vērā, ka pilnīgi droši paplašināt ligzdu, uzlikt dori (magazīnu) var tikai pēc ievu ziedēšanas, kad parasti iestājas aukstais periods un bites nevar izlidot no stropa. Spēcīgām saimēm šāda riska nav.
Bitēm tīkami rāmīši

Bitēm labāk patīk jau iestrādāti rāmji. Pie jauna rāmja ar neizvilktām šūnām tās ķersies tad, kad būs pilni vecākie, ar izvilktām šūnām. Vecajiem ir vēl kāda priekšrocība: tie ir izkaltuši, piesūkušies ar vasku un propolisu, tāpēc vaska kode tajos nevar izveidot alas tik viegli kā no šolaiku materiāliem darinātajos rāmjos.
Veikalos nopērkami komplekti biškopjiem iesācējiem – jau gatavi, iešūnoti rāmīši. Smārdes bitenieks gan iesaka tos kārtīgi apskatīt: rāmīši ir padārgi, tomēr kvalitāte reizēm klibo. Dažiem līstes pienaglotas tikai ar vienu naglu no augšas vai apakšas. Noteikti jāiedzen mazāka nagliņa arī rāmīša sānos. Tas vajadzīgs, lai, smagu vai pie grīdiņas pielipinātu rāmi ceļot, neatdalītos līstīte. Ja nepārbaudīti rāmji jau ielikti stropā, V. Safronovs iesaka ņemt līdzi uz dravu galdniecības skavotāju, lai avārijas situācijā saglābtu rāmi turpat uz vietas. Bišu apdzīvotu rāmi naglot nevar, bet skavotājs radīs minimālu tricinājumu. Pirms ielikšanas stropā arī vecie rāmji ir jāpārbauda – varbūt kāda nagla kļuvusi vaļīga vai izkritusi.
Rezerves sedziņa

Veicot apskati, vaļēju atstāj tikai to daļu, kur rāmis izņemts. Šim nolūkam vajadzīga rezerves sedziņa, ko sarullē un uzklāj rāmjiem, sākot no apskatāmās malas. Kad ņem nākamo rāmi, rezerves sedziņu parullē uz priekšu, saimes sedziņu velkot uz pretējo malu. Kad saime būs apskatīta, tā paliks apsegta ar rezerves sedziņu. Stropā saglabāsies pakrēsla un siltums, tāpēc bites instinktīvi steigsies rāpot atpakaļ uz tumšāko, tātad drošāko vietu. Kad lielākā daļa rāmju apskatīta, pastāvīgo saimes sedziņu var noņemt. Tas atvieglos rāmju cilāšanu, jo no gaismas apspīdētā gala bites steigs uz tumšo zem rezerves sedziņas.
Liekot rāmi atpakaļ, to dara lēnām, pārbaudot, vai zem rāmja pleciņiem nav paslēpusies kāda bite vai pat māte, kuru nejauši var nospiest.
Stropā redzēto un secināto, veiktās darbības tūlīt pieraksta speciālā kladē. Var rīkoties arī mūsdienīgāk: darbojoties ar bitēm, komentārus ierunāt diktofonā vai mobilajā telefonā ar diktofona funkciju. Pēc tam vakarā var klausīties, analizēt un izdarīt secinājumus.

Maijā.
Maijs ir labvēlīgs bišu saimju attīstībai – sākas to aktīvā sezona. Vēl turpina ziedēt dažu sugu vītoli, kad stafeti pārņem augļu dārzi, kļavas, pienenes, ziemas rapsis… Bitēm pieejams ļoti plašs ziedošo augu klāsts, un, ja laika apstākļi ļauj, tās naski vāc nektāru.
Maijā

• Paplašina saimju ligzdas, lielākajām saimēm uzliek medustelpas.
• Izved bites ganībās.
• Lai samazinātu ērču daudzumu saimēs, izgriež tranu perus.
Pārziemojušās bites gandrīz jau nomainījušās, saimes strauji attīstās un pieņemas spēkā. Tām nepieciešama atbilstīga telpa – labāk, lai tā ir mazliet par plašu nekā par šauru. Ligzdu paplašināšanai var lietot gan izvilktās, gan mākslīgās šūnas: ja laiks kļūst vēss un lietains, labāk dot priekšroku izvilktajām, savukārt ienesuma laikā ligzdu paplašina tikai ar mākslīgajām. Pastāv dažādi viedokļi par to, no kādām šūnām komplektēt medustelpu. Var izvietot mākslīgās šūnas pamīšus ar izvilktajām, taču var arī likt tikai izvilktās, lai bitēm uzreiz būtu daudz vietas svaiga nektāra iepildīšanai.
Šogad pavasaris sākās agri, rudenī saimēs būs daudz ērču. Ārstēt tūlīt vai atlikt to uz rudens pusi? Tā saukto smago ķīmiju – akaricīdus – ienesuma laikā izmantot nedrīkst, var lietot vienīgi skudrskābi vai izgriezt tranu perus, kur patlaban atrodas lielākā daļa pārziemojušo ērču. Tomēr vairākums biškopju nevēlas traucēt bites šajā periodā. Varbūt prātīgāk apsvērt domu par jaunām saimēm? Atdaleņu veidošana attur saimes no spietošanas, turklāt jaunās saimes, kurās nav peru, bez raizēm var apstrādāt ar kādu akaricīdu vai organisko skābi.
Darbi bišu stropos

• Strauji palielinoties bišu ligzdas apjomam, nedrīkst kavēties ar ligzdas paplašināšanu, citādi saimes gatavosies spietot.
• Nelielām saimēm ligzdu parasti paplašina tad, kad peri atrodas uz priekšpēdējām kārēm.
• Pieaugot ziedošo augu daudzumam un sākoties ienesumam, pat nelielām saimēm ieteicams uzlikt pēdējā laikā iecienītās medustelpu pusītes.
• Spēcīgām saimēm daudzi biškopji pirmo dori šogad uzlika jau aprīlī, un maijā jārauga, vai kādai nevajag vēl vienu medustelpu.
• Maijā zied ziemas rapsis. Krustziežu medus ātri kristalizējas (ja vien nav krietni atšķaidījies ar citu šajā laikā bagātīgi ziedošu augu nektāru). Rapša medus tūlīt pēc aizvākošanas saimei jāatņem un nevilcinoties jāizsviež.
• Agrā pavasara pārņemtas, saimes jau maijā var izspietot. Izplatītākais paņēmiens, lai to ierobežotu, ir atdaleņu veidošana.
Dravas laukumā

• Sakopj zālienu ap stropiem un uzsāk tā pļaušanu,
• Lai pasargātu dravu no valdošajiem vējiem, der iestādīt lazdu dzīvžogu. Varbūt to izdarīt jau šogad? Maija sākumā notiek plaša stādu tirdzniecība.
• Izvēlas saimes, kuras vedīs uz ganībām – pievedīs ziedošo nektāraugu laukiem.
Dravas mājā

• Mēneša beigās varēs sviest medu – sagatavo medus sviedi un traukus.
• Lai noteiktu ūdens daudzumu medū un pārliecinātos par tā gatavību atņemšanai un sviešanai, labs palīgs ir refraktometrs. Dravniekam noteikti ieteicams tādu iegādāties.
SVARĪGI

• Jaunu saimju veidošanai jāizvēlas saimes, kurās sāk uzkrāties rezerves bites, – pārapdzīvotība rada spietošanas noskaņojumu. Stropā ar stāvstropa apkārēm tas notiek ap to laiku, kad saimē ir vairāk nekā septiņas kāres ar periem.
• Ļoti rūpīgi jāizraugās jaunās bišu mātes – tikai tās, kuras audzētas no kvalitatīva izejmateriāla.

Jūnijā darāmais dravā: veido jaunas saimes un ievāc pirmo medu

 

Biškopībā viss ir ļoti cieši saistīts ar laika apstākļiem. Agrais pavasaris nodrošināja saimju strauju attīstību, saimes auga, pieņēmās spēkā un šķita: atkārtosies pagājušā gada scenārijs – būs bagāts pavasara ienesums! Taču maija vidū iestājās vēss laiks, un saimes daudzviet iztīrīja visu magazīnās ienesto. Vēl trakāk – lielās saimes apēda visu medu arī peru telpā, un dravniekiem pat nācās meklēt sīrupa spaiņus… Tomēr maija priekšpēdējā nedēļa atkal vērsa visu uz labu, jo bija ap +30 °C karstums un vēl samērā plašs ziedu klāsts. Ko varam gaidīt jūnijā?
Darāmie darbi

• Paplašina saimju ligzdas, uzliek medustelpas.
• Ved bites ganībās, veido jaunas saimes.
• Atņem pirmo medu.
Pēc priežu ziedēšanas nācās secināt, ka daba aptuveni par vienu līdz pusotru nedēļu apsteigusi savu ierasto ritmu. Pieredzējušie dravnieki ir novērojuši, ka agros pavasaros tas parasti izlīdzinās uz aveņu ziedēšanas laiku – ap 10. jūniju.
Jūnijā bišu saimes savā attīstībā pieskaņojas dabai. Gan dabā, gan bišu saimē šis ir strauja uzplaukuma laiks. Ja mātes čakli turpina maijā uzsākto dēšanu, saimes strauji attīstās un pieņemas spēkā. Apstākļiem sakrītot, sākas intensīva spietošana. Kas tie par apstākļiem? Šaura ligzda, saimēs uzkrājušās rezerves bites un neliels stimulējošs ienesums dabā. Tādēļ galvenā uzmanība jāpievērš ligzdu paplašināšanai, jaunu saimju veidošanai un to tālākai attīstībai. Ienesuma laikā saimes jānodrošina ar brīvu telpu svaigā nektāra izvietošanai un jaunā medus nogatavināšanai. Jūnija pirmajā dekādē sāk ziedēt avenes un krūkļi, bet līdz vasaras saulgriežiem bagātīgi zied un medo pļavu un ganību augi. Ja laiks ir silts un saulains, bites čakli strādā, gādājot ienesumu.
Ja bites maijā ienesušas ziemas rapša medu, jāsteidz to izsviest (ja tas vēl nav izdarīts), citādi medus kristalizēsies šūnās un vairs nebūs izdabūjams no tām.
Līdz vasaras saulgriežiem bišu saimes sasniedz savu spēka pilnbriedu un dravniekam jāizdara pareizā izvēle: vai nu ļaut saimei vākt nektāru un ražot medu, vai atņemt tai lieko spēku, veidojot jaunu saimi – atdaleni. Saimes liekais spēks – nenodarbinātās jeb rezerves bites – uzkrājas tad, ja saime apdzīvo pilnu ligzdu un daļai bišu sāk pietrūkt darba. Ienesums ir neliels, un peru mazāk, nekā bites potenciāli spēj apkopt.
Bišu stropos

• Nedrīkst kavēties ar ligzdas paplašināšanu, citādi saimes gatavosies spietot.
• Jūnijā biteniekam jāpieņem svarīgs lēmums – veidot jaunas saimes vai ļaut bitēm ražot medu. Labākais variants: par primāro mērķi izvirzīt medus ražošanu, bet saimes, kas gatavojas spietot, var izmantot jaunu saimju veidošanai.
• Izspietojušās saimes, saķertos spietus un jaunveidotās saimes kopj un aprūpē atšķirīgi. Izspietojusī saime jāattur no pēcspietiem, spietam jādod darbs vismaz šūnu vilkšanā, bet jaunizveidoto saimi cenšas pēc iespējas mazāk traucēt,
• Lai izvairītos no spietošanas, visām saimes bitēm jānodrošina to vecumam atbilstīgs darbs – kopt perus vai vākt putekšņus un nektāru.
Dravas laukumā 

• Regulāri kopj zālienu ap stropiem un visā dravas teritorijā.
• Atbilstīgi izraudzītajai atdaleņu veidošanas metodei iekārto jaunas stropu vietas: nolīdzina zemi, uzliek stropu pamatiņus.
• Novēro, vai stropi pārāk ilgi neatrodas saulē, varbūt no kādas stropu vietas jāatsakās, citur jārada noēnojums, iestādot saules pusē koku vai krūmu.
Dravas mājā 

• Pārbauda, vai ir pietiekamas kāru rezerves, lai nodrošinātu jauno saimju vajadzības – stāvstropā katrai jaunajai saimei vajadzēs aptuveni 10 peru telpas kārēm.
• Lai ķertu spietus un veidotu jaunas saimes, būs nepieciešamas spietuves un stropi. Reizēm var izlīdzēties ar ātri sameistarotām atdaleņu kastēm, bet tam visam ir jābūt.
SVARĪGI

• Jāseko līdzi bišu saimes spēka pārmaiņām. Līdz vasaras saulgriežiem bišu saimes sasniedz spēka pilnbriedu. Latvijā pierasts, ka šajā laikā veido jaunas saimes.
• Modernā dravniecība mudina saimēm atņemt medu pēc iespējas biežāk, tādējādi iegūstot dažādu šķirņu medu. Varbūt tomēr apsvērt iespēju atgriezties pie sentēvu dravošanas paņēmieniem, kad medu saimei atņēma reizi sezonā, nogaidot, lai tas kārtīgi nobriest stropā. Nelielās piemājas dravās tā būtu pareizāk.

 

Liepziedu mēnesis. Kas jūlijā jāpaveic biškopim?


Darāmie darbi

• Kopj un lolo jaunās bišu saimes.
• Pārbauda medus ražotājas – vai netrūkst telpas nektāra izvietošanai un nogatavināšanai.
• Atņem un sviež medu.
• Pārbauda, vai saimēm netrūkst barības.
Jūlijā bišu dravā iestājas relatīvs miers. Kas jau nu spietojis, tas aizspietojis, bet pasaulē laistie bērni – spieti, kas saņemti, vai atdaleņi, kas izveidoti, – nu čubināmi un audzējami par lielām saimēm.
Šogad laika apstākļi vasarā neiekļaujas ierastajos rāmjos, tādēļ grūti prognozēt, kāds laiks būs jūlijā. Diemžēl jūlijs nav tas mēnesis, kurā var cerēt uz lielu ienesumu, un, ja vien nesakrīt labvēlīgi apstākļi, biškopjiem jūlijs vairāk asociējas ar nelielu atelpu pirms lielās medus ņemšanas mēneša nogalē vai augusta sākumā. Tomēr var cerēt arī uz kārtīgu ienesumu – vasaras rapsis, āboliņš, šaurlapu ugunspuķes un citi ziedoši lakstaugi dažkārt saimes nodrošina ar ievērojamu medus krājuma papildinājumu.
Tomēr jāņem vērā, ka dažkārt jūlijā iestājas pilnīgs bezienesums un jaunās bišu saimes jāpiebaro ar cukursīrupu. Ne visām dravām tuvumā ir bišu ganības, un ne katru gadu daži no minētajiem nektāraugiem medo.
Jūlija sākumā vēl var veidot pēdējos atdaleņus. Pamatsaimes ieteicams turēt intensīvas attīstības stāvoklī, ko panāk ik vakaru vai pārvakaru, saimei izbarojot 200 ml cukursīrupa. Tas pamudinās saimi intensīvi perot un neļaus samazināties barības krājumiem ligzdā. Tāds jau ir dravnieka mērķis – barot pamatsaimi, uzdzīt tai spēku, veidot normālu barības rezervi ligzdā tā, lai būtu kur ņemt perus, jaunās bites un medainās kāres atdaleņa veidošanai. Atdaleņus ieteicams veidot ar dējošām mātēm, kas šajā laikā jau ir tirgū biežāk pieejamas.
Mēneša sākumā jāapsver iespēja bites izvest viršu ganībās. Ja nolemts ar biškopību nodarboties tā pa īstam, tad bez bišu pārvadāšanas neiztikt.
Jūlijs ir arī pašu biškopju spietošanas laiks – mēneša nogalē Latvijas biškopji pulcējas uz savu ikgadējo vasaras saietu. Šogad tas notiks 26. jūlijā Bauskas pilskalna estrādē.
Bišu stropos

• Ienesumam beidzoties, atņem medu. Jāraugās, lai medus ir pilnībā nogatavināts – aizvākots. Medus atņemšanu pārtrauc, ja, kāres izceļot no stropa un pagāžot uz sāniem, no šūnām līst svaigais nektārs – tā ir liecība tam, ka ienesums turpinās un medu atņemt vēl nedrīkst. Lai pārliecinātos par medus gatavību atņemšanai, var izmantot arī refraktometru – ierīci, kas palīdz noteikt ūdens daudzumu medū. Nenogatavinātā medū ir paaugstināts ūdens saturs, un šāds medus neglabājas, tas var sarūgt. Ūdens daudzums medū nedrīkst pārsniegt 20 procentu.
• Varroze. Izsīkstot ienesumam, samazinās bišu mātes dējības temps, un sarūk arī peru apjoms bišu saimē. Ar mātes dējību līdzīgi var notikt arī intensīva ienesuma laikā. Līdz ar to veidojas situācijas, kad liela daļa ērču atrodas uz bitēm vai arī pieaug to koncentrācija peros. Pirmajā gadījumā (ērces uz bitēm) pēc medus atņemšanas var mēģināt bišu parazītus noindēt, otrajā gadījumā jāsa­prot, ka bites, kas piedzims no invadētajiem periem, būs stipri cietušas.
Dravas laukumā

• Regulāri kopj zālienu ap stropiem un visā dravas novietnes teritorijā.
• Izlīdzina stropu rindas un nolīmeņo stropus – bišu barotavas efektīvi darbojas tikai tad, ja strops stāv vertikāli, nedaudz sagāzts uz priekšu.
Dravas mājā

• Jūlijā biškopja galvenais darbarīks ir medus sviede, tādēļ mēneša sākumā jāpārbauda tās tehniskais stāvoklis. Medus sviede jāmazgā gan pirms, gan pēc medus sviešanas.
• “Bišu zāļu skapītis” – beidzoties ienesumam, biškopim paveras iespējas cīnīties ar varrozi, izmantojot kādu no ķīmiskajiem ērču apkarošanas līdzekļiem. Tādēļ šie līdzekļi laikus jāsagādā un jātur pa rokai.

SVARĪGI

• Seko līdzi bišu saimes spēka izmaiņām un barības daudzumam ligzdā. Pēc liepu ziedēšanas savvaļas bišu saimes (kur tās netraucē) sāk kārtot ligzdu ziemai. Biškopim tas jāņem vērā un pret bišu traucēšanu jāattiecas ar lielu atbildību un pietāti.
• No plašā ērču apkarošanas līdzekļu klāsta (nosacīti plašā – aiz dažādiem nosaukumiem var slēpties viena un tā pati darbīgā viela) jāizraugās tikai oficiāli reģistrētie. Nereģistrēta preparāta lietošana ir attieksmes jautājums un reizēm, nezinot īsti, kas ir tā darbīgā viela, veicina ērču rezistences veidošanos.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru